Молочні залози і вагітність
Молочні залози істотно змінюються під час вагітності.
На початку вагітності молочні залози і соски бувають дуже чутливими, але незабаром це проходить, достатньо тільки обмивати соски теплою водою під час щоденного душу або ванни, але без мила та інших речовин, що сушать шкіру, оскільки, коли починається годування дитини, сухість шкіри провокує появу тріщин і болючість сосків. Чим м'якшими і еластичнішими є соски, тим простіше і легше пройде початковий період грудного вигодовування.
Під час останніх трьох місяців вагітності корисно провести деякі прості приготування до годуванняі грудьми. Після миття обережно розітріть соски махровим рушником, а потім візьміться великим і вказівним пальцями за підставу соска і обережно стисніть його. М'яко відтягніть сосок вперед, потім вгору і вниз. Таку вправу потрібно виконувати декілька разів з кожним соском. Якщо соски втягнуті і не виступають назовні як слід, зверніть на це увагу лікаря. На додаток до цих вправ лікар може порекомендувати носіння під час вагітності спеціального бюстгальтера, який сприятиме розвитку правильної форми сосків. Деякі жінки люблять змащувати груди кремом. Що ж, така процедура не зашкодить - для цього годиться будь-який крем, якщо він не ароматизований. Можна користуватися рослинною олією - це недорого і цілком задовільно.
Під час останніх десяти-дванадцяти тижнів вагітності із сосків починає виділятися дуже густа, жовта рідина - молозиво. Якщо воно застигає, то досить просто змити його теплою водою, а якщо дуже загусає, то можна видавити його, здавлюючи великим і вказівним пальцями підстави сосків, прочищаючи їх отвори. Це потрібно робити дуже обережно. Ні в якому разі не можна поводитися з молочними залозами грубо!
Масаж молочних залоз роблять наступним чином. Візьміть молочну залозу в руку так, щоб великий палець знаходився навпроти інших. Тепер робіть рукою повільний круговий рух, злегка притискаючи залозу до грудної клітки. Повторіть те ж саме з іншою залозою.
Якщо подружжя продовжує статеве життя і під час вагітності, то чоловік може цілеспрямовано пестити молочні залози дружини, витягаючи соски поцілунками. Це природний спосіб підготовки молочних залоз до годування дитини.
Дуже важливо, щоб молочні залози підтримувалися зручним бюстгальтером з круглими чашечками, не стискбчими і самі залози, і соски. Бретельки повинні бути підтягнуті так, щоб молочні залози трималися на потрібному рівні. Під час вагітності та годування молочні залози збільшуються, але правильний догляд запобіжить їх обвисанню. Після пологів дуже важливо під час годування тримати дитину так, щоб молочна залоза не витягувалася. Дитину потрібно тримати на рівні залоз.
Наступна вправа допомагає зберегти молочні залози пружними, збільшує циркуляцію крові в тканинах і забезпечує достатню кількість молока для годування. Її слід виконувати під час лактації і після відібрання дитини від грудей, щоб зберегти до старості пружність залоз.
Обхопіть однією рукою іншу вище зап'ястя і підніміть руки на рівень плечей. Здавлюючи шкіру, ковзаєте рукою вгору по передпліччя, одночасно напружуючи м'язи руки та грудної клітини. Якщо ви робите все правильно, то можна відчути, як піднімається молочна залоза. Розслабтеся і повторіть знову. Тепер глибоко вдихніть і затримайте дихання, поки повторюєте цю вправу десять разів - що займає приблизно десять секунд. Розслабтеся. Цю вправу необхідно повторювати по кілька разів щодня.