Розклад занять

Дорогі мамусі, запрошуємо вас підготуватись до народження ДИВА.

Загалом, зараз є 8 занять, по неділях. Нова група набирається 1 раз в 2 місяці. Тернопіль, лише живі зустрічі.
Маємо чудових гостей на заняттях та подарунки. Найкращі відгуки та 17 річний досвід роботи.
Повний комплексний теоретичний підхід. Тематика занять 17-річного проекту ШКОЛА ЩАСЛИВОГО МАТЕРИНСТВА СВ. АННИ охоплює найкращі та найважливіші теми. 

Навчання в Школі материнства продовжується згідно дотримань усіх правил безпеки. Ми піклуємося про здоров'я майбутніх матерів та їх діток.

ЯК ЗАРЕЄСТРУВАТИСЬ: відсилайте повідомлення у VIBER - 0679998452

Набряки при вагітності

Якщо за час вагітності вага жінки збільшується в середньому на 10 кг, то з них не менше 5—6 кг (а точніше літрів) доводиться на воду. Рідина затримується практично у всіх тканинах, окрім кісткової, але різною мірою. Особливо інтенсивно скупчується вона в сполучній тканині і жировій клітковині. Вода переходить в тканини з крові, кількість якої під час вагітності збільшується на 40—50%.

Як і чому з'являються набряки

Процес затримки води в організмі вагітної жінки починається не відразу. У перші три місяці вагітності він рідко буває помітний. А потім поступово жінка сама починає відзначати, що шкіра на руках, ногах, животі втрачає пружність і еластичність, стає як би рихлою. Пізніше збільшується округлість обличчя, на що починають звертати увагу люди, що близько знають жінку. Нарешті, в останні три місяці вагітності часто з'являються набряки ніг і у меншій мірі рук, обличчя, попереку, живота. Натискання пальцем на шкіру гомілки спереду, де кістка покрита лише шкірою (м'язів в цій області немає) залишає ямку, яка не відразу заповнюється. Це явна ознака наявності набряку. Про загрожуючу появу набряків або їх наростання судять і по різкій надбавці маси тіла. При нормальному розвитку вагітності маса тіла збільшується поступово; з цієї точки зору регулярне зважування вагітної жінки необхідне.

Існують і складніші інструментальні методи, що дозволяють діагностувати появу набряків, коли вони ще не видні, але широкого практичного вживання ці методи не отримали.

Норма і патологія

Встановлено, що в організмі вагітної жінки накопичується натрій, причому рівномірно — як в судинному руслі (у крові), так і в м'яких тканинах. Натрій володіє здатністю притягувати воду. Унаслідок схильності вагітних жінок до затримки натрію і води у них можуть, як вже говорилося, розвинутися фізіологічні набряки, особливо після провокуючих чинників (це може бути зловживання солоною їжею, фізичне перевантаження, жарка погода). Такі набряки природні, вони з'являються у багатьох жінок і не представляють небезпеки для їх здоров'я.

На відміну від патологічних набряків, що є симптомами захворювання, фізіологічні набряки легко зникають після усунення провокуючих чинників в стані фізичного спокою і особливо в положенні на лівому боці. Це положення оптимальне для роботи нирок і сприяє поліпшенню проходження сечі по сечових шляхах. Фізіологічні набряки розвиваються в різні періоди вагітності приблизно у 80% здорових жінок і не вимагають спеціального лікування.

Про розвиток ускладнення вагітності, визначуваного як водянка вагітних, говорять, коли поряд з надлишковим збільшенням маси тіла з'являються стійкі набряки. Водянка вагітних може бути виражена різко: надбавка маси тіла на 20 кг і більш, масивні набряки ніг, обличчя, рук, попереку, черевної стінки. Жінці стає важко взутися, стискувати пальці в кулак, нагнутися, очі виглядають маленькими з - за набряклості повік.

На щастя, плід при водянці страждає мало або не страждає зовсім. Ця початкова форма гестозу виліковна. І її потрібно лікувати, інакше водянка може перейти у важчу форму гестозу, що супроводиться, окрім набряків, підвищенням артеріального тиску, виділенням білка з сечею і іншими ознаками, у тому числі внутріутробним стражданням плоду.

Як уникнути набряків?

Під час вагітності перш за все слід звернути увагу на вживання рідини і куховарської солі. Здорова вагітна жінка споживає в добу 1,5—2 л рідини (враховуючи не лише напої, але також супи і фрукти), інколи — більше. Якщо немає набряків і маса тіла зростає рівномірно, значить, процеси вживання і виділення води збалансовані і нічого міняти не потрібно. Це відноситься і до кількості споживаного натрію (найчастіше у формі куховарської солі, що міститься у великій кількості в квашеній капусті, солоних огірках, оселедцеві, чорному хлібі).

Приводом для корекції дієти служить поява не зникаючих за ніч набряків або неравномірна, надлишкова надбавка маси тіла. В цьому випадку потрібно скоротити вжиток рідин до 1 л, але не менше, оскільки вода — необхідний інгредієнт обміну речовин, у тому числі і під час вагітності. Недаремно, як вже говорилося, в цей період її кількість в організмі значно зростає. З водою потрапляють в клітини харчові елементи і виділяються відпрацьовані продукти обміну речовин.

За рахунок чого можна зменшити кількість споживаної рідини? З точки зору об'єму води це неістотно. Проте, наприклад, в соках містяться вітаміни, а чай і кава великої цінності для вагітної жінки не представляють. Фрукти (яблука, груші, виноград та інші) в значній мірі складаються з води, тому при розрахунку об'єму випитої рідини необхідно враховувати фактичну масу фруктів. Інакше кажучи, якщо ви з'їли яблуко масою 200 г, до споживаної за добу рідини треба додати 200 мл

Спроба ліквідовувати набряки лише за рахунок скорочення споживаних рідин приречена на провал, якщо одночасно не буде зменшено вживання натрію у вигляді куховарської солі. Саме молекули натрію зв'язані в організмі з молекулами води і перешкоджають її виділенню нирками. Тому дуже важливо вилучити з раціону солоні огірки, оселедця, квашену капусту, солоні горішки, чорний хліб. Їжу, яку жінка готує для себе, вона повинна недосолювати. Звичайно, натрій, як і вода, потрібний організму. Але боятися його дефіциту не варто: цей елемент міститься в багатьох харчових продуктах, і жінка отримує його в достатній кількості.

Помірно виражену водянку вагітних можна ліквідовувати лише з допомогою регуляції дієти. Якщо цих заходів недостатньо, удаються до призначення сечогінних засобів. Останніми роками ці засоби почали застосовувати рідше, оскільки унаслідок їх прийому натрій і вода, що виділяються з сечею, можуть зменшити об'єм циркулюючої крові і сприяти підвищенню тиску. Проте це має значення при гестозі вагітних, при якому підвищений артеріальний тиск.

До цих пір ми говорили про набряки як прояв нормально протікаючої або ускладненої гестозом вагітності. Значно рідше зустрічаються набряки «серцеві» і «ниркові».

У жінок із захворюваннями серця (наприклад, з вадою серця) набряки можуть виникнути унаслідок серцевої недостатності. Вони завжди розташовані в частинах тіла, що пролягають нижче: якщо жінка ходить, то на ногах, якщо лежить, то на попереку. Набряклості рук, обличчя практично не буває. Для уточнення причини набряків лікарі визначають розміри печінки. При «серцевих» набряках спочатку збільшується печінка, потім з'являються набряки. При набряках унаслідок гестозу (водянки, нефропатії) печінка не збільшена. Крім того, при серцевій недостатності появі набряків передують стійке серцебиття, задишка, синюшність слизистих оболонок (при гестозі ці симптоми відсутні).

«Ниркові» набряки виникають при деяких захворюваннях нирок, наприклад при гострому і деяких формах хронічного гломерулонефриту (запальному захворюванні нирок іммуноаллергічного характеру), хоча більшість урологічних захворювань, що зустрічаються у вагітних, протікають без набряків (пієлонефрит, сечокам'яна хвороба і інш.). При «ниркових» набряках з'являються одутлість обличчя, мішки під очима, пізніше — набряки ніг і рук. Як правило, жінка знає, що у неї є хвороба нирок, але таке захворювання може виникнути і під час вагітності, що створює певні діагностичні труднощі. «Ниркові» набряки проходять при спеціалізованому лікуванні основного захворювання, яке призначає нефролог або уролог. При виникненні або загостренні таких захворювань під час вагітності лікування проводиться в умовах стаціонару. На закінчення хочеться повторити, що фізіологічні набряки — одна з ознак вагітності і до них слід відноситися спокійно. Патологічні набряки вимагають лікування і більш за все обмеження куховарської солі і води. Нормальний перебіг вагітності набряки не порушують, але вони можуть бути передвісниками розвитку важчого захворювання, тому не звертати уваги на них не можна.

Джерело: pani-likar.info