Розклад занять

Дорогі мамусі, запрошуємо вас підготуватись до народження ДИВА.

Загалом, зараз є 8 занять, по неділях. Нова група набирається 1 раз в 2 місяці. Тернопіль, лише живі зустрічі.
Маємо чудових гостей на заняттях та подарунки. Найкращі відгуки та 17 річний досвід роботи.
Повний комплексний теоретичний підхід. Тематика занять 17-річного проекту ШКОЛА ЩАСЛИВОГО МАТЕРИНСТВА СВ. АННИ охоплює найкращі та найважливіші теми. 

Навчання в Школі материнства продовжується згідно дотримань усіх правил безпеки. Ми піклуємося про здоров'я майбутніх матерів та їх діток.

ЯК ЗАРЕЄСТРУВАТИСЬ: відсилайте повідомлення у VIBER - 0679998452

Короткий календар вагітності

Ви вагітні! Ваше немовля через 40 тижнів з'явиться на світ. Які зміни відбудуться у Вашому організмі, як буде зростати Ваш малюк розповість "Календар вагітності".

Рівень стояння дна матки
Рівень стояння дна матки у різні строки вагітності в акушерських місяцях.
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10
11 12 13 14 15
16 17 18 19 20
21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
31 32 33 34 35
36 37 38 39 40

    1-2 тиждень

    Вагітність починається з моменту запліднення (зачаття).

    Запліднення - це складний біологічний процес злиття жіночої і чоловічий статевих кліток (яйцеклітини і сперматозоїда). Клітка, що утворилася при цьому, (зигота) являє собою новий дочірній організм.

    Дозріла яйцеклітина виходить з яєчника приблизно на 12-14 день менструального циклу (овуляція) і потрапляє в маткову трубу, де зберігає життєздатність 24 години. Під час оргазму чоловік викидає в піхву жінки від 200 до 400 млн. сперматозоїдів. Частина з них проникає через шийку матки в порожнину матки, а відтіля в маткові труби. Тут сперматозоїди здатні до запліднення протягом 48 годин. Таким чином, протягом 6-7 днів менструального циклу жінки можливе зачаття.

    Запліднення жіночої яйцеклітини відбувається одним сперматозоїдом у верхній частині маткової труби. Існує два типи сперматозоїдів: що містять Y-хромосому ("чоловічу") та Х-хромосому ("жіночу"). При злитті яйцеклітини (яка завжди містить Х-хромосому) зі сперматозоїдом їхній генетичний матеріал з'єднується і визначається стать дитини. Якщо в генетичному наборі дитини дві Х-хромосоми - це дівчинка, якщо Х-хромосома та Y-хромосома - це хлопчик. Змінити стать дитини неможливо, тому не варто дотримуватись "народних повірь", що гарантують народження дитини заданої статі.

    Запліднена яйцеклітина починає ділитися з утворенням багатоклітинного організму і рухатися по матковій трубі в порожнину матки. У цей період харчування зародка здійснюється за рахунок тих речовин, що були накопичені в яйцеклітині. Якщо перистальтика труби уповільнена (унаслідок запальних захворювань), ембріон може проникнути в стінку маткової труби з виникненням позаматкової вагітності.

    Імплантація ембріона в стінку матки відбувається на 7-8 добу після запліднення.

    На сьомий день вагітності зовнішній шар зародка (трофобласт) починає виробляти гормон - хоріонічний гонадотропин. Цей гормон дає організму матері інформацію про те, що наступила вагітність, і починає його функціональну перебудову. Діагностичні тест-смужки виявляють хоріонічний гонадотропін у сечі вагітної жінки, що дозволяє вже на ранніх термінах діагностувати вагітність.

    3-4 тижня

    У Вас не наступила очікувана менструація, по ранках турбує нудота, протягом дня - прискорене сечовипускання. Ви стаєте емоційно лабільними, дратівливими, плаксивими. Базальна температура - вище 37° С.

    Зовнішньо Ваша майбутня дитина нагадує маленьку вушну раковину розміром 4 мм, оточену невеликою кількістю навколоплідних вод. На 21 день після зачаття формуються головний і спинний мозок. До кінця першого місяця встановлюється циркуляція ембріональної крові, сформувалася пуповина - зв'язок ембріона з майбутньою плацентою. З'явилися очні западини, зачатки рук і ніг, йде закладка і розвиток інших внутрішніх органів плоду: печінки, бруньок, сечовивідних шляхів, органів травлення.

    5-6 тижнів

    Ви вже не сумніваєтеся, що вагітні. Не залежно від самопочуття, усім вагітним жінкам необхідно відвідати жіночу консультацію і пройти обстеження, що дозволить виявити і вчасно скорегувати наявні порушення здоров'я.

    Починаючи з 5-й тижня може виникнути погроза переривання вагітності. Про це будуть свідчити: періодичні болі внизу живота й у попереку, почуття тиску на пряму кишку, підвищене кількість слизу чи кров'янисті виділення з піхви. При виникненні таких симптомів необхідно звернутися до лікаря.

    ДО 6 тижня у ембріона формуються обличчя: ока, ніс, щелепи і кінцівки.

    7-8 тижнів

    Починаючи з 7 тижня жовте тіло вагітності піддається зворотному розвитку, вироблення гормонів починає здійснюватися плацентою, яка почала формуватися.

    У маляти формуються великі кровоносні судини, серце стає чотирьохкамерне. У печінці з'являються жовчні протоки. Йде розвиток ендокринних залоз, мозку. Уже сформовані вушні раковини, на кінцівках з'явилися пальчики. Ембріон починає рухатися. На 8 тижні під впливом Y-хромосоми відбувається формування чоловічих гонад (яєчок). Вони починають виробляти тестостерон - чоловічий статевий гормон, що і приведе до формування статевих ознак хлопчика.

    9-10 тижнів

    Ваш обмін речовин істотно змінюється для забезпечення зростаючого організму всіма необхідними "будівельними матеріалами" - амінокислотами, енергією. Дезадаптація до подібній перебудови може вилитися в токсикоз 1-ої половини вагітності. Він характеризується нудотою, блювотою, слинотечею, зниженням ваги. З появою перших симптомів звернетеся до лікаря.

    На десятому тижні в ембріона закінчується розвиток порожнини рота, кишечнику, прямої кишки, жовчних проток. Завершилося формування обличчя і півкуль мозку. Починається розвиток мозочка - основного координатора рухів.

    11-12 тиждень

    Організм адаптувався до нових умов. До цього часу практично зникають нудота, блювота, слинотеча. Ви стаєте урівноваженою, спокійною.

    Стає помітним ріст матки, її дно встановлюється над лоном, і матка вже має розмір жіночого кулака. У цей період базальна температура знижується нижче 37 °С.

    13-14 тижнів

    До цього терміну в майбутньої дитини завершується формування основних органів. Зовні плід нагадує маленьку людину.

    15-16 тижнів

    Можлива зміна шкірної пігментації - стемніли серединна лінія живота, соски і шкіра навколо них. Ці явища повинні пройти незабаром після пологів.

    Закінчується формування плаценти. Плід і плацента представляють єдину функціональну систему. У цей період вагітності плід вільно плаває в навколоплідних водах. По складу навколоплідних вод можна визначити стан плоду. Процедура забору навколоплідних вод для аналізів називається амніоцентезом.

    17-18 тижнів

    У ці дні починає ворушитися Ваша майбутня дитина. Його кінцівки, зв'язковий апарат, мозочок уже досить розвилися. До цього часу закінчується формування імунної системи.

    19-20 тижнів

    У Вашому організмі відбулися великі зміни. Участився пульс, значно збільшився серцевий викид (на 40 % вище вихідного рівня) і обсяг циркулюючої крові (майже на 500 мл).

    Через збільшений обсяг плазми в порівнянні з масою еритроцитів в аналізах крові знижується гемоглобін.

    Деякі жінки в цей період відчувають часте і хворобливе сечовипускання, болі в попереку праворуч чи ліворуч, лихоманку, слабість. Велика матка придавлює сечовий міхур, устя сечоводів, порушуючи відтік сечі. Застій сечі і неповне спорожнювання нирок мисок, створюють умови для розвитку інфекції. Розвивається бактериурія і може виникнути пієлонефрит вагітних. З появою будь-якої підозри на пієлонефрит необхідно негайно звернутися до лікаря, тому що це захворювання не тільки небезпечне для вашого здоров'я, але і для подальшого росту і розвитку плоду.

    Маса маляти 300-350 грамів, він часто і досить активно рухається, ковтає навколоплідні води, починає відкривати ока.

    21-22 тижня

    На цих тижнях плід уже має масу 400-450 грамів, і в нього дуже інтенсивно розвиваються кісти і м'язи, для яких необхідний кальцій Вашого організму. Тому, якщо ви не хочете позбавитися білозубої посмішки, починайте регулярно приймати препарати кальцію. Це допоможе зберегти зуби і позбутися судорог у ногах. Вони з'явилися по тій же причині дефіциту кальцію.

    23-24 тижня

    У цей час маса плоду складає 500-600 р. Він вже має всі органи і системи цілком сформованими. До цього терміну залишалися незрілими тільки його легені. І от тепер до 24 тижнів, починають дозрівати і вони. А клітки, що вистилають легеневі альвеоли, виробляют сурфактант - речовина, що, змазуючи альвеоли, перешкоджає їхньому злипанню при подиху. Однак кількість сурфактанта так мала, що дитина, яка народилася в цей термін, сама дихати не зможе. Для виживання поза маткою йому необхідна складна дихальна апаратура, інкубатори, система контролю, інфузори для харчування, інфузійні середовища, штучний сурфактант.

    Існують перінатальні центри, де виходжують малят, що народилися в ці терміни вагітності, але практично усі вони стають інвалідами. Тому постарайтеся зробити все, щоб дитина народилася вчасно, доношеним і здоровим.

    До цього терміну вагітності матка знаходиться на висоті 24 см. вище лонної кісти, на рівні пупка і зараз не тільки нарощує мускулатуру, але і розтягується плодом, який заповнив її порожнину повністю. У відповідь на рух плоду періодично з'являються напруги матки і перейми. Вони мало хворобливі і можуть продовжуватися 1-2 хвилини. Ці перейми називаються перейми Брестон-Гікса і зовсім не означають погрозу переривання. Матка "вчиться" скорочуватися і розслаблюватися, готуючись до родів. Якщо ці відчуття не дуже приємні і стомлюють, можна полежати на боці і почекати, поки вони пройдуть. Звичайно в день таких періодів напруг і розслаблень 10-15. Але якщо ви відчуєте, що перейми стають регулярними і супроводжуються болями, необхідно негайно звернутися до лікаря, тому що це може бути початком передчасних пологів.

    25-26 тижнів

    Плід уже має масу 700-750 г. За рахунок удосконалювання структур мозку в його організмі налагоджується зв'язок з корою надниркових залоз і починається продукція ними кортикоідів - гормонів, необхідних для адаптації. Гіпофіз плоду досягає такого ступеня зрілості, що починається вироблення адренокортикотропного гормону, що також стимулює гормональну продукцію надниркових залоз. Коротше кажучи, усі сили кинуті до майбутнього "виходу у світ". Але найбільш явні зміни на цих тижнях відбуваються в легенях - йде посилене дозрівання кліток, що виробляють сурфактант. Однак, плід, що народився в цей термін, може вижити тільки в інкубаторах при штучній вентиляції легень, штучному вигодовуванні спеціальними інфузійними середовищами. Тому намагайтеся удержати і його і себе від необдуманих кроків.

    У цей термін саме пора починати підготовку до майбутньої годівлі дитини. Під впливом плацентарного лактогену у Вас швидко ростуть груди, тобто, молочні залози. Час від часу на сосках можуть з'являтися і крапельки молозива. Щоденні повітряні ванни, обмивання прохолодною водою, обтирання сосків грубим рушником - допоможуть підготувати соски до годівлі. Якщо соски плоскі, починайте їх потрохи витягати. Однак надмірне роздратування молочної залози може приводити до переймоподібних болів унизу живота, тому що між грудьми і маткою існує рефлекторний зв'язок і роздратування сосків веде до скорочення матки.

    27-28 тижнів

    Цей термін завершує II триместр вагітності. До цього моменту плід важить до 1000 г. і має ріст до 35 см. Однак він ще самостійно не може жити, тому що його легені недостатньо зрілі і для його виходжування усе ще необхідна спеціальна апаратура. У ці терміни вагітності відзначається інтенсивне зростання плоду, формування м'язів. Його рухи стають більш активними. Періоди руху чергуються з відносно спокійним його станом, коли плід спить. При УЗД можна бачити, що він уже вміє смоктати палець і навіть посміхатися!

    Дно матки стоїть на висоті 27-28 см. над лоном. У зв'язку з високим стоянням матки вона підпирає діафрагму, і вам стає важко дихати. Поверхневий і частий подих, звичайно ж, не забезпечує належного кисневого насичення організму. Тому намагайтеся побільше гуляти.

    Намагайтеся відпочивати, лежачи на боці. Якщо ви будете увесь час лежати на спині, велика матка почне здавлювати великі вени, по яких кров відтікає від нижньої половини тулуба в серце. Ця часткова компресія може викликати застій крові у венах ніг, що у свою чергу приведе до варикозного розширення вен. Робіть так само гімнастику для ніг і два-три рази в день на 10-15 хвилин підніміть ноги на подушку чи валик дивана для відтоку крові. А якщо все-таки з'явилося розширення вен на ногах, надягайте еластичні панчохи.

    29-30 тижнів

    Починається III триместр вагітності. Матка стоїть на висоті 29-30 см, вам стає усе сутужніше дихати. Збільшується частота пульсу, потрохи починає рости артеріальний тиск. Зараз може розвитися одне із самих серйозних ускладнень - токсикоз другої половини вагітності, що характеризується появою набряків, підвищенням артеріального тиску і появою білка в сечі. Для ранньої діагностики цього ускладнення необхідний строгий контроль ваги. У III триместрі вагітності добове збільшення ваги повинне складати не більш 50 г, тобто не більш 300 г у тиждень. Варто також стежити за співвідношенням що випивається і виділюваної рідини. Рекомендується випивати в добу біля півтора літрів рідини, включаючи суп, молоко, чай, фрукти, при цьому кількість виділеної сечі в добу (діурез) повинне бути не менше. Якщо сечі виділяється менше, ніж випивається рідини, ця рідина накопичується в тканинах у виді набряків.

    У цей термін може случатися час від часу ще одна неприємність - непритомності. Причому не в транспорті, що було б легко зрозуміти, а будинку, у постелі. Так виявляється "синдром нижньої порожньої вени", коли важка вагітна матка здавлює нижню порожню вену, порушуючи пасаж крові до серця. Це викликає зниження артеріального тиску і непритомність. Щоб уникнути цих неприємних відчуттів, ви повинні відпочивати тільки лежачи на боці.

    31-32 тижня

    Ви запитали у свого лікаря, як лежить плід? Довідайтеся, зараз це дуже важливо. Його положення може бути подовжнє, поперечне, косе. Правильним, нормальним є подовжнє положення плоду. Передлежання може бути головне і тазове. Пологи безпечніше при головному передлежанні. Якщо у Вас слабкі м'язи передньої черевної стінки, то з цього терміну вагітності треба надягти дородовий бандаж, що буде підтримувати передню черевну стінку і сприяти збереженню правильного положення і передлежання плоду. У випадку, якщо передлежання плоду тазове, тобто над входом у таз знаходиться тазовий кінець плоду, то бандаж поки надягати не варто, оскільки він буде перешкоджати дитині перевернутися на голівку. Якщо немає погрози переривання вагітності, токсикозу другої половини вагітності, то можна спробувати сприяти цьому "повороту", але тільки порадившись з лікарем. Для цього можна використовувати дуже прості вправи. Ранком відразу після пробудження і туалету, ви лягаєте на постіль на лівий бік і лежите спокійно 10 хвилин, потім перевертаєтеся на правий бік і лежите наступні 10 хвилин, і повторюєте потім ці повороти 6 разів. Плоду це не дуже сподобається, він починає активно ворушитися і нерідко перевертається на голівку. Після цього надягайте бандаж, щоб закріпилося головне передлежання над входом у таз. Вправу можна повторювати 2-3 рази в день, цього і наступних 2 тижня.

    Вагітним з резус-негативною кров'ю і з 0 (1) групою крові необхідні дослідження крові на резус - або групові імунні антитіла. У зв'язку з можливим розвитком гемолитичної хвороби у плода при явищах сенсибілізації в ці терміни вагітності починають черговий курс десенсибілізіруючої терапії і проводять дослідження з оцінці стану плоду. Тому, якщо ви знаходитеся далеко від дому - повертайтеся.

    Плід у цей час вже має масу 1500-1800 г. Якщо відбуваються пологи в цей період вагітності, шансів вижити в нього більше, ніж у попередні тижні, але його легені усе ще недостатньо зрілі, і для виживання йому буде потрібно інкубатор, дихальна апаратура.

    33-34 тижня

    Плід вже має масу 1800-2100 г, ріст 40-41 см. До кінця цього терміну його легені почнуть у всю виробляти сурфактант і будуть здатні дихати без спеціальної апаратури. Плід цілком розвитий, його шанси вижити у випадку передчасних пологів значно підвищилося. Однак підшкірної жирової клітковини ще надзвичайно мало, тому його шкіра тоненька і має червоний колір. Таке немовля дуже погано утримує тепло і при народженні мають потребу в інкубаторі чи грілці. Тільце його все покрите пушком і сировидним змащенням, вушні раковини ще дуже малі, але вже починають розправлятися, у хлопчика яєчка опускаються в мошонку.

    Виходжування недонесеної дитини - це найтяжка праця для всієї родини, зв'язана з великими матеріальними витратами, фізичними перевантаженнями батьків, і ця праця не завжди буває нагороджена, оскільки дитина може народитися і залишитися хворою. Тому до 37 тижнів вагітності жінка повинна бути особливо уважна до свого стану і при найменшій підозрі на підвищення тонусу матки, або при появі частих і регулярних переймах, негайно звернутися до лікаря.

    Лікарі знають, що жінки в чеканні приходу в будинок нової людини саме в цей період починають клеїти стіни і фарбувати стелі. Не ризикуйте дарма. Для цього і надається з 30 тижнів дородова відпустка, щоб ви могли уникнути перевтоми, не штовхалися в транспорті, мали можливість висипатися. Так що ремонт, задушливі магазини - вже не для Вас.

    35-36 тижнів

    На цих тижнях вам немає спокою ні вдень, ні вночі. Спати не можете, тому що, лягаючи в постіль, починаєте задихатися. Їсти вам не хочеться, тому що навіть дві ложки каші викликають печію і вагу в шлунку. А підете гуляти - плід так боляче починає "штовхатися" в області печінки, що хочеться скоріше повернутися додому і лягти.

    Дно матки піднялося на найвищу точку за усю вагітність. Сама ж велика матка з двокілограмовим плодом як би навалилася на діафрагму і шлунок, розплющила ваші легені. З печією можна справитися, якщо їсти маленькими порціями, зовсім по мало-мало. Тоді евакуація їжі зі шлунка буде швидше і менше кислого вмісту стане закидатися назад у стравохід.

    37-38 тижнів

    З цього терміну Ваша вагітність вважається доношеною. І якщо ви родите дитину на цих тижнях, він буде жити. Його розвиток цілком завершився. Зараз він має масу 2700- 3000 г. ріст 49-50 см. Останні два тижні він мало-мало додасть у масі і рості.

    Вам легшає дихати, тому що голівка плоду щільно пригорнулася до входу в таз, матка більше відтягає передню черевну стінку, і тому дно її опустилося нижче. Напруга матки; невеликі болі, що тягнуть, у попереку, нерегулярні перейми стають частіше. Вас трохи турбує часте сечовипускання - це через положенням плоду.

    При загостреннях екстрагенітальних захворювань, появі ознак токсикозу другої половини вагітності, при неправильному положенні плоду, при резус-конфлікті, міомах матки також потрібно дострокова госпіталізація. Заздалегідь повинні приїхати в пологовий будинок і жінки, у яких у минулому була операція на матці чи в попередні пологи загинула дитина. Не забудьте взяти в пологовий будинок обмінну карту.

    39-40 тижнів

    Довідатися про день пологів можна по даті останньої нормальної менструації - відрахуйте назад три місяці і додайте 7 днів. Отримане число і буде передбачуваною датою пологів.

    Дитина вже має всі ознаки зрілості. Його маса більш 3000 г, а ріст більш 50 см, у нього світла шкіра, достатня кількість підшкірно жирової клітковини, вона утримує тепло і не має потребу в спеціальному обігріві. Він буде голосно кричати, дихати, смоктувати, На шкірі є зовсім невелика кількість змащення, що уже не зможе захистити її від впливу навколоплідної рідини. Якщо з якихось причин пологи затримуються, то зменшення змащення веде до мацерації незахищених місць, у першу чергу з'являються "лазневі" стопки і долоньки або "руки пралі". Пушок зберігається тільки на плічках. Нігтики виступають над фалангами пальців. Зовнішні статеві органи вже розвиті - у хлопчиків - яєчка в мошонці, у дівчинок - великі статеві губи прикрили малі. У нього розвиті органи почуттів, скоординовані рухи.

    Для вас показником процесу пологів, що починається, стануть регулярні перейми (1 перейми за кожні 10 хвилин) або відчуєте відтік навколоплідних вод, побачите кров'янисті виділення - без паніки викликайте"Швидку". Поки вона їде, переодягніться в чисту білизну, приготуйте тапочки, паспорт, обмінну карту.

Авторство не встановлено. Якщо Вам відомо про автора чи зсилку - просимо повідомити адміністрацію сайту і ми з радістю вкажемо автора цієї надзвичайно розумної статті або ліквідуємо статтю з сайту.