Легкі і природні пологи
Природні пологи
Народження дитини повинне бути святом для породіллі, для її близьких і, звичайно, для самої дитини. Саме так це передбачено природою. Саме так це відбувається в тих країнах, де і лікарі, і жінки, що народжують прагнуть того, щоб пологи були максимально природніми та мякими.
Гарний настрій на початку пологів, розслаблення під час розкриття шийки матки, відсторонення в період вигнання і, накінець, почуття радості після народження дитини - ось чотири основних принципи успішних пологів.
Пологи - це момент, коли жінка віддає світу те, що зовсім недавно було з нею єдиним цілим. Для успішних пологів дуже важлива психологічна готовність "відпустити" дитину з матки.
Абсолютно неправильно відноситися до перейм як до мук або болей. Кожна перейма - це зусилля, що наближає народження вашого малюка. Якщо ви сприймаєте перейми саме таким чином, ви будете не страждати, а працювати, допомагаючи своїй дитині народитися. При такому підході чим сильніша перейма, тим вона ефективніша. Якщо ж ви будете називати перейми біллю, то ви почнете мішати природньому процесу пологів і намагатися затормозити його: адже ж чим інтенсивніші перейми, тим сильніші з кожним разом відчуття, і тим більше ви будете прагнути їх уникнути.
Період розкриття
Якщо ви навчилися добре розслаблятися ще під час вагітності, то вам буде неважко розслабитися і під час перших перейм. Необхідно досягти максимального розслаблення рук, ніг та обличчя. Коли ви розслабите мязи лиця, мязи матки також розслабляться.
Зовсім не потрібно квапити події, напружуватися і хвилюватися. Намагайтесь поводитися якомога спокійніше.
Тому, якщо дозволить ваш фізичний стан, в першому періоді пологів (під час перейм) постарайтесь зберігати активність і залишатися у вертикальному положені (наприклад, повільно ходити). Коли ви стоїте, голова дитини тисне на шийку матки, сприяючи її розкриттю і прискорюючи перший період пологів.
Якщо вам важко стояти або ходити, постарайтеся вибрати таке положення під час перейм, щоб на матку нічого не тиснуло. Можна, наприклад, опуститися на коліна, розставивши ноги і нахилившись вперед. Руки при цьому можуть спиратися на стілець або "обіймати" гору подушок.
Другий варіант - це присісти навпочіпки. Чоловік або акушерка можуть вас підтримувати. Якщо ж вам прийдеться лягти, постарайтеся вибрати найбільш зручне для вас положення.
У проміжках між переймами потрібно відпочивати, по можливості - навіть подрімати. Краще лягти на бік, з тієї сторони, де прослуховується серцебиття малюка (тобто на стороні його спинки).
Вдих повинен бути глибоким, а видих - по можливості сповільнений і плавний. Таке дихання збагачує кров киснем і насичує ним мязи матки, що перешкоджає виникненю больових відчутів.
Дуже важливо не втрачати ритм дихання. Тоді ви будете добре контролювати свою поведінку і зможете активно брати участь у народжені вашого малюка.
З ритмічним диханням поєднують поглажування (розтирання) нижньої частини живота, лоскотання пір"ячком.
Зтиснутими кулачками розітріть поперек і ритмічно понатискайте на зовнішні кути поперекового ромба і крижі.
Біль в спині можна усунути зміненням пози на більш зручну під час перейм.
Період вигнання
Коли шийка матки розкривається приблизно до пяти сантиметрів в діаметрі, перейми посилюються. У найвищий момент перейми потрібно затримувати дихання, навіть якщо ви не відчуваєте бажання тужитися. Якщо ці умови виконуються, нерідко, потуги починаються вже після однієї-двох перейм.
З цього моменту краще прийняти положення напівлежачи-напівсидячи, припіднявши і відхиливши назад верхню частину тулоба, зігнувши коліна і розвівши бедра в сторону.
Коли перейми досягають апогея, для успішних потуг необхідно глибоке дихання. Природнє відкриття матки не лише легше і безболісне, але й швидше.
На протязі однієї потуги рекомендується зробити два або три вдохи. Під час перейми потрібно, щоб ваш рот був привідкритий і розслаблений. Вдих повинен бути повільним і поступовим, а видих - плавним. На вдосі потрібно сконцентрувати і направити всю енергію в область промежини, не розпилюючи її по всьму тілу.
Прорізання голівки
В той момент, коли голівка литини проходить через піхву і зовнішні статеві органи, вас попросять не тужитися, а швидко і ритмічно дихати відкритим ротом.
При цьому потрібно положити руки на груди і постаратися максимально розслабити мязи. Таке дихання в поєднанні з розслабленням буде сприяти правильному і безболісному виведенню голівки.
Під час розтягнення піхви багатьом породіллям здається, що вони повинні луснути або порватися, і, намагаючись уникнути цього, вони стискають мязи тазу, чинячи опір просуванню голівки. Саме цей опір і може приводити до больових відчуттів, тому все, що вам потрібно зробити, - це не мішати піхві поступово розягуватися і не квапити події.