Розклад занять

Дорогі мамусі, запрошуємо вас підготуватись до народження ДИВА.

Загалом, зараз є 8 занять, по неділях. Нова група набирається 1 раз в 2 місяці. Тернопіль, лише живі зустрічі.
Маємо чудових гостей на заняттях та подарунки. Найкращі відгуки та 17 річний досвід роботи.
Повний комплексний теоретичний підхід. Тематика занять 17-річного проекту ШКОЛА ЩАСЛИВОГО МАТЕРИНСТВА СВ. АННИ охоплює найкращі та найважливіші теми. 

Навчання в Школі материнства продовжується згідно дотримань усіх правил безпеки. Ми піклуємося про здоров'я майбутніх матерів та їх діток.

ЯК ЗАРЕЄСТРУВАТИСЬ: відсилайте повідомлення у VIBER - 0679998452

Предвісники пологів

Одне з найцікавіших питань, які ставлять собі і оточуючим майбутні мами, звучить так:

«Як не пропустити пологи?» Невідоме завжди лякає, і всі запевнення на зразок: « коли почнуться - не помилишся», не переконують. Аргументуємо інакше: давним-давно, в арсеналі медиків не було УЗД, не було готових формул обчислення передбачуваного терміну пологів, та й самих медиків, як таких, теж не було. Однак природа не могла пустити на самоплив таку важливу подію, як продовження роду. А тому подбала про те, щоб «попередити» жінку: скоро ти станеш мамою!

Так що з упевненістю можна сказати, що пологи нагадують про себе задовго до виникнення переймів. За пару тижнів або кілька днів (у всіх жінок по-різному) в організмі майбутньої мами починається підготовка до великої події. Керують підготовкою естрогени: перед пологами їх кількість різко збільшується. Активність гормонів відбивається і на самопочутті, і на поведінці жінки. У деяких «без п'яти хвилин породіль» провісники пологів проходять інтенсивно, а для когось залишаються непоміченими. Далеко не завжди жінка може спостерігати всі ознаки пологів, що наближаються: зазвичай для того, щоб зрозуміти, що «вже скоро», достатньо одного-двох предвісників.

Предвісники пологів

Помилкові перейми можуть з'явитися після 38-го тижня вагітності. Вони трохи відрізняються інтенсивністю від скорочень Брекстона-Хікса, які жінка могла відчувати, починаючи з другого триместру вагітності. Втім, виконують вони ту ж функцію - тренують матку перед майбутніми пологами. Вони нерегулярні і безболісні, інтервали між ними не скорочуються. Не поспішайте метушитися і збиратися до пологового будинку: у 10-15% випадків ці перейми припиняються самі собою і не починають родової діяльності. Безпомилкова ознака початку пологів-це коли до перейми приєднується біль - спочатку дуже слабкий і скоріше охарактеризовується, як дискомфорт у животі або попереку. Може пройти кілька годин, поки скорочення матки стануть сильними, частими і регулярними.

Опущення живота може трапитися і за тиждень до пологів, і за три. Майбутня мама зауважує, що дихати стало легше, а от сидіти і ходити - важче. Іноді по ногах і попереку ніби пробігають електричні розряди. Всі ці відчуття також пов'язані з тим, що голівка плоду опускається вниз і «вставляється» у вхід малого тазу жінки, подразнюючи при цьому його нервові закінчення.

Всі ці ознаки характерні тільки для первісток - у тих, хто чекає на другого і наступного малюка, опущення живота відбувається прямо напередодні пологів. Буває, що цього передвісника пологів немає зовсім.

Ще однією ознакою є те, що частіше «хочеться в туалет». Організм, готуючись до важкого випробування, намагається регулярно «скидати баласт». Опущений живіт тисне на сечовий міхур, і позиви до сечовипускання частішають. Крім того, в тиждень, що передує пологам, на організм жінки впливає цілий «коктейль»гормонів. Останні покликані допомогти розкритися шийці матки, але попутно впливають і на іншу гладку мускулатуру (зокрема, мускулатуру кишечника), і на стілець (злегка розріджуючи його).

Зниження апетиту відбувається в ті ж терміни і теж тому, що організм «полегшує» себе перед пологами. Будь-яке бажання їсти за двох пропадає. Більш того, в останні дні перед пологами стрілка вагів може показати втрату ваги на 1-2 кг. «Схуднення» відбувається за рахунок виведення з організму зайвої рідини. Усе це - також підготовка організму до природних пологів.

«Синдром гніздування» проявляється в багатьох вагітних жінок в кінці терміну, і тому вважається безпомилковим ознакою того, що пологи вже близько. Майбутня мама прагне діяльності: пере, прасує, прибирає, поспішає закінчити ремонт, викидає непотріб і всіляко облаштовує дитячу. Зазвичай це трапляється за 1-2 тижні до пологів. «Гніздовий інстинкт» супроводжується також різкою зміною настрою: від радості - до бурхливих сліз, від неймовірної активності - до настільки ж всепоглинаючої апатії. Причина - все в тих же гормональних процесах, що відбуваються в організмі вагітної перед пологами.

Перед самими пологами жінка може досить агресивно вимагати тиші і спокою від оточуючих її людей. Вона прагне усамітнитися, шукає затишне містечко, в якому можна затаїтися і зосередитися на собі і своїх переживаннях. Це означає, що пологи ось-ось почнуться (а може, вже почалися).

Малюк в останні дні перед пологами теж затихає. Його рухова активність знижується, при цьому обстеження показує нормальний серцебиття і абсолютно здоровий стан крихти. Просто при вазі близько 3 кг і зрості близько півметра маляті ніде розвернутися, і він набирається сил перед вирішальним ривком назовні.

Очевидним передвісником наближення пологів вважають відхід слизової пробки, яка під час вагітності закриває шийку матки. Вона може бути забарвлена кров'ю - це абсолютно нормально. Зазвичай вважається, що слизові виділення відбуваються за 24-28 годин до пологів. Але трапляються випадки, коли слизова пробка відходить і за 2 тижні до пологів, а може триматися всередині мало не до народження малюка. Загалом, якщо пробка вийшла, аперейми не починаються, не варто викликати «швидку», щоб їхати в пологовий будинок: достатньо зателефонувати до лікаря і проконсультуватися. Швидше за все, лікар запропонує дочекатися більш очевидних симптомів початку пологової діяльності - перейм або відходження навколоплідних вод.

У вкрай рідкісних випадках жінка починає народжувати раптово: ніщо, як кажуть, не віщувало. Бо й справді предвісники з'являються не завжди (або недосвідчена і неуважна мати їх просто пропускає, плутаючи, наприклад, з отруєнням чи поганим самопочуттям).

Отож, назвемо дві основні ознаки початку пологів:

Відходження навколоплідних вод. Вони можуть вилитися сильним потоком, а можуть підтікати - якщо розрив плодового міхура невеликий. Води можуть відійти раптово, ще до того, як почнуться ритмічні скорочення матки. Обидва варіанти абсолютно безболісні. Якщо води відійшли відразу, а перейм немає - до пологового будинку потрібно їхати негайно! Якщо амніотична рідина лише підтікає, в запасі є кілька годин, щоб зібратися. У будь-якому випадку майбутня мама повинна постаратися запам'ятати, які були води, і повідомити про це лікаря. Справа в тому, що в нормі води прозорі і не мають запаху. Будь-яке відхилення від цього - каламутність рідини, її зеленувате, буре, або кров'янисте забарвлення свідчать про неблагополуччя дитини.

Поява перейм. Ще до відходження вод можуть з'явитися регулярні скорочення мускулатури матки - перейми. Якщо біль при скороченні постійно наростає, якщо вони посилюються, а інтервали між ними поступово зменшуються, - значить, це ніякі не помилкові, а самі справжні родові перейми. Вважається, що в пологовий треба їхати, коли перейми йдуть кожні 10 хвилин, хоча, звичайно, все залежить від самопочуття самої жінки і від відстані до пологового будинку, де народжувати. Нагадаємо, що якщо пологи розвиваються нормально, а не стрімко, в запасі у породіллі є час: перші пологи тривають 12-14 годин.

У той час як жінка уважно прислухається до власного стану, лікар намагається оцінювати його об'єктивно. Передвісники провісниками, а готовність організму жінки до пологів найточніше визначає ряд тестів.

predvisnukuГотовність шийки матки. Шийка повинна до пологів «дозріти». Як це відбувається? Протягом вагітності в щільно зімкнутій шийці матки відбуваються значні зміни. Частина м'язової тканини замінюється сполучною, а це дуже важливо: молоді колагенові волокна набагато більш еластичні, ніж «старі» волокна сполучної тканини. Причому в самих колагенових волокнах також відбуваються зміни, і тим більше, чим ближче термін пологів. У результаті зовні це виявляється в тому, що шийка матки розпушується і коротшає, збільшується просвіт цервікального каналу.

Готовність шийки матки до пологів оцінюється при піхвовому дослідженні. Бувають випадки, коли при огляді перед самими пологами лікар каже, що народжувати начебто пора, а організм не готовий: шийка матки ще не «дозріла». Це означає, що через брак гормонів-естрогенів в ній не відбулися необхідні зміни. Якщо пологи почнуться при такому стані шийки матки - з'являється дуже великий ризик внутрішніх розривів. Тому дозрівання доводиться прискорювати ззовні шляхом введення естрогенних гормонів та простагландинів (у вигляді гелю) безпосередньо в шийку матки.

Готовність міометрія. Міометрій - м'язовий шар матки - теж повинен бути готовий до пологів - тільки в цьому випадку перейми будуть ефективними, сильними і скоординованими. А от якщо міометрій на подразнення реагує слабко, це говорить про недостачу в організмі майбутньої породіллі окситоцину. Наслідком може стати порушення родової діяльності: наприклад, вона може різко припинитися в момент самих пологів. Визначити готовність міометрія до пологів допомагають кілька тестів: окситоциновий (при якому вводять гормон і дивляться, як скорочується матка) або нестрессовий (кардіотокографія). Останній допомагає з'ясувати, чи ритмічно скорочується матка і як реагує на перейми малюк. При необхідності для регулювання родової діяльності жінці вводять окситоцин внутрішньовенно. Гормональний баланс перед пологами можна визначити шляхом взяття піхвового мазка. Отримані клітини досліджують під мікроскопом і на підставі домінування тих чи інших типів клітин роблять висновок, яких гормонів в організмі жінки не вистачає і які процеси потрібно прискорити.

Навіть якщо майбутня мама належить до того рідкісного типу жінок, у яких провісники пологів проходять згладжено, інтуїція її не підведе. Багато мам розповідають, що самі не знають чому, але були впевнені коли саме народять і так і сталось. Просто організм вибирав такий от оригінальний спосіб оповіщення - «телеграму з підсвідомості», теж провісник, насправді.

І якщо жінка регулярно спостерігається у лікаря, якщо знає приблизний термін пологів, якщо вона уважно ставиться до себе і своєї вагітності, вона ні за що не пропустить навіть найслабший «перший дзвінок», що сповіщає про наближення довгоочікуваного моменту зустрічі із малюком.

Іванна Наконечна