Релігія і вигодовування
Подібно до інших областей людського життя - праці, побуту, етиці міжособових відносин - Священні книги регламентують і грудне вигодовування, обгрунтовувавши його необхідність і визначаючи тривалість, прийняту у даного народу. Згадки про годування ми зустрічаємо в Корані, Талмуді, Біблії, "Рамаяні".
Образи годуючої матері можна бачити на іконах і фресках, релігійних гравюрах, на стінах храмів індуїстів і серед біблейських ілюстрацій. Звернемося до основних релігійних традицій.
В християнстві годуванню грудьми надається майже сакральне значення.
В першій книзі Біблії, званої "Буття", розказано про те, як що знаходиться вже в глибокій старості, доти безплідна Сарра народила від сторічного родоначальника єврейського народу Аврама сина Ісаака. При цьому указується і на той факт, що вона сама вигодувала його грудьми. Здивувавшись цьому, Сарра вигукнула: "Хто сказав би Авраму: "Сарра годуватиме дітей грудьми" (Быт.21.7).
Далі Біблія оповідає: "Дитя виросло і відняло від грудей: і Аврам зробив великий бенкет того дня, коли Ісаак відняв від грудей? (Быт.21.8).
У коментарі до цього уривка сказано: "Годування немовлят грудьми на стародавньому Сході продовжувалося дуже довго, за свідченням блаженного Ієроніма, до п'яти років і зазвичай продовжувалося не меншого трьох. Завершення цього періоду святкувалося урочистим сімейним бенкетом, в якому вже міг приймати деяка участь і сам винуватець його".
З апостольських часів ми зустрічаємо в євангельських текстах згадки про грудне вигодовування. У першому посланні до Фессалоникійцам (Солунянам) Апостола Павла читаний: ".ми могли з'явитися з важливістю, як Апостоли Христові, але були ті серед вас, подібно як годувальниця ніжно обходиться з дітьми своїми" (1 Фес.2.7).
В листах і жітіях росіян святих є чудове порівняння живлення молоком матері і таїнства дієприкметника. Його приводить святий Іоанн Кронштадтський в книзі "Моє життя в Христу": "Що дивно, що тобі пропонують в їжу і пиття Тіло і Кров Свою Господь? Хто дав тобі в їжу плоть створених Їм тварин, Той дав, нарешті, в їжу і живлення і Самого Себе.
Хто живив тебе сосками матері, Той, нарешті, Сам узявся живити тебе Своєю Плотію і Кров?ю, щоб, подібно до того як з молоком материнським ти всмоктав в себе відомі властивості матері, дух її, так з Тілом і Кров?ю Христа Рятівника всмоктав би в себе Його дух і життя".
Таким чином, в християнстві існує уявлення, що з материнським молоком дитині передаються нематеріальні субстанції - любов до бога, любов до свого народу, риси вдачі і досвід матері. Це знайшло своє віддзеркалення і в стійкому виразі "ввібрати з молоком матерів?, що означає щось глибинне, що йде з раннього дитинства, з дитячих спогадів, зі всього ладу життя сім'ї.
Мусульманство наказує жінці годувати свою дитину грудьми мінімум до двох років . У Корані пишеться про важливість годування дитини молоком матері. Приведемо приклади:
Сура 2: A батька годують своїх дітей повних два роки;
Сура14(15): Mы заповідали людині благодіяти своїм батькам; мати носить його з тягарем і проводить з тягарем; (і виношування його і відлучення - тридцять місяців);
У багатьох мусульманських народів материнське молоко вважається священним. Наприклад, у азербайджанців однієї з найміцніших клятв є клятва на материнському молоці, а найстрашніше прокляття матері: "щоб моє молоко не пішло тобі про запас" або "щоб моє молоко повернулося через твій ніс".
Найвища похвала: "хай молоко матері буде тобі про запас", "чистий як материнське молоко".