Як уникнути розривів
Як уникнути розривів?
Це питання хвилює всіх вагітних. І спеціалісти стверджують: думка, що не можна уникнути шва після пологів, - помилкова. Народжувати без розривів – нормально. Організм жінки створений та ідеально пристосований для народження дітей Самою Природою. Надаючи цим тканинам такі важливі, дуже важливі (без перебільшення) повноваження – випустити на світ молоду людину – мудра Природа, без сумніву, створила їх чудово пристосованими для цього. Переконливим підтвердженням цьому є весь тваринний світ, який благополучно народжує без розривів. Стидно, що людині – як Вінцю творіння – вдалось стати виключенням... Проте в наших руках повернутися до природного правила, народжувати без розривів, народжувати красиво.
Вражаюче, як цей ніжний бутон, такий маленький та затишний дім любовного екстазу, раптом розпускається, розкриває свої витончені листочки, відкриваючи шлях Чуду народження, випускаючи у світ зрілу ароматну ягоду – плід любові – малюка.
Тканини промежини піддаються максимальному ризику розриву під час виходу головки. При цьому породілля може відчути інтенсивне відчуття жару, оніміння, поколювання, які супроводжують напруження тканин промежини. Якщо жінка не готова до пологів, вона в цю хвилину лякається, що ось-ось лопне, порветься та (інстинктивно) «затискається», напружує і без того напружені м'язи і тканини. А це підвищує ризик їх розривів. Тому перша міра профілактики – психологічна підготовка до пологів. Існують і «фізичні» способи попередження розривів.
Техніка масажу промежини
Розпочинати профілактичний масаж можна на будь-якому терміні вагітності. Якщо до пологів ще далеко, робіть його один раз в 7-10 днів. На сьомому місяці – раз в 5-7 днів, на восьмому – раз в 3-5 днів. На останньому місяці вагітності масаж можна робити через день, а в останній тиждень – щоденно. Якщо термін вже великий, а ви тільки починаєте готувати промежину до пологів, робіть масаж раз в три дні на протязі і тижня, потім раз в два дні на протязі наступного тижня, а потім кожен день, аж до пологів.
Нанесіть олійку на пальці та легко втріть у ділянку промежини: по бокам, ззаду, на статеві губи. Потім введіть у вагіну добре змащений олійкою вказівний палець (або два пальці - вказівний і середній) на одну фалангу (2-3 см.). З допомогою великого пальця, який залишився назовні, «захопіть» тканини і почніть їх розминати. Можна окремо порозтягувати та промасажувати статеві губи, вони також інколи тріскають під час пологів.
Можете «прорепетирувати» вихід головки малюка. Захопіть двома ЗІГНУТИМИ вказівними пальцями (наче крючком) вхід у вагіну з двох сторін та обережно порозтягайте тканини в сторони та вниз. Постарайтесь відволіктися від неприємних відчуттів, розслабитися. Відчуйте цілковите розслаблення промежини м'яз і, що дуже важливо, обличчя. Регулярне тренування доведе навики до автоматизму, що дуже згодиться при пологах. Робіть це приблизно одну хвилину, потім відпустіть, розслабтесь ще більш глибше і знову повторіть. Тривалість масажу 10-15 хвилин.
Якщо вас другі пологи, і перші були з розривами або розрізом промежини, це не означає, не можна уникнути шва у другий раз. Ваша головна задача під час проведення масажу - добре роз масажувати старий шов, зробити тканини якомога еластичнішими.
Перед пологами обов'язково пролічіть молочницю (дріжджовий грибок знижує еластичність тканин).
Кегель
Виконуйте вправу Кегеля (позмінні стискання-розслаблення м'яз промежини) до 200 раз на добу. Використовуйте час, який зазвичай марнується: очікування транспорту, у ліфті, в черзі. Ви можете робити цю вправу у будь-якій позі: стоячи, сидячи, лежачи, коли готуєте їжу, дивитися телевізор, гуляєте. Буде трішки складніше, якщо стиснувши м'язи, утримувати їх в такому положенні 5 -20 секунд, потім плавно розслабити.
«ліфт» - починаємо плавно підніматися «ліфтом» - стискаючи м'язи трішки (1 поверх), тримаємо 3-5 секунд, продовжуємо підніматися – стискаємо трохи сильніше (2 поверх), тримаємо, і т. д. до своєї границі – 4-7 «поверхів». Вниз спускаємося також поетапно, затримуючись на декілька секунд на кожному поверсі.
Ось ще один із варіантів виконання цієї вправи:
Сядьте прямо на твердий плоский стілець, переконайтесь, що основна тяжкість приходиться на кістки тазу, а не на куприк (тобто ви не «провалюєтеся» назад).Стисніть м'язи промежини і підтягніть їх вверх та в середину. Стримуйте м'язи в такому положенні 10 секунд (дихання не затримуйте), потім повільно розслабтесь, відчуйте, як м'язи промежини ніби опустилися на поверхню стільця. Почніть з 5 раз, поступово доведіть кількість повторів до 10. Виконуйте вправу два-три рази в день. Цю вправу можна робити сидячи, лежачи, лежачи з припіднятим тазом, навколішки.
Скорочення і розслаблення м'яз тазового дна (а саме ті групи м'яз беруть участь у виконанні вправи Кегеля) сприяють підтримці вмісту черевної порожнини, служать профілактиці таких станів, як випадання матки або сечового пухиря після пологів; розслабляючи ці м'язи, ви вчитесь тому, як «пропустити» малюка через родові шляхи.
Гімнастика буде ефективною, якщо їй приділяти 10-15, навіть 5 хвилин на день, але важливо займатися щоденно, тобто регулярно.
Що це за вправи:
«метелик» - сісти або лягти на підлогу, п'ятки з'єднати і підтягнути до промежини. Зігнуті в колінах ноги схожі на крила метелика. Помахайте ними, як метелик, часто-часто. Втягування і скорочення глибоких м'язів живота та С – подібне вигинання спини в місці попереку
Буденні пози.