Розклад занять

Дорогі мамусі, запрошуємо вас підготуватись до народження ДИВА.

Загалом, зараз є 8 занять, по неділях. Нова група набирається 1 раз в 2 місяці. Тернопіль, лише живі зустрічі.
Маємо чудових гостей на заняттях та подарунки. Найкращі відгуки та 17 річний досвід роботи.
Повний комплексний теоретичний підхід. Тематика занять 17-річного проекту ШКОЛА ЩАСЛИВОГО МАТЕРИНСТВА СВ. АННИ охоплює найкращі та найважливіші теми. 

Навчання в Школі материнства продовжується згідно дотримань усіх правил безпеки. Ми піклуємося про здоров'я майбутніх матерів та їх діток.

ЯК ЗАРЕЄСТРУВАТИСЬ: відсилайте повідомлення у VIBER - 0679998452

Післяпологова депресія

pisljapologova depresijaЩо ж таке післяпологова депресія? Чому про неї варто розмовляти, і як правильно та вчасно допомогти молодій матері?

Раніше, про післяпологову депресію розмовляли доволі рідко, а молоду матусю уявляли люблячою та дуже щасливою жінкою, яка інколи просто втомлюється від нових обов’язків.
Зараз фахівці прицільно звертають увагу на цей розлад та підтверджують, що післяпологова депресія існує і має серйозні наслідки! А також підтверджують, що далеко не кожна мамуся відчуває себе сповненою любові до малюка та всеоохоплюючого щастя.


Післяпологова депресія найчастіше виникає в перші місяці після народження дитини. Вона може розвинутись як у жінки, яка народжує вперше, а також і в породіллі з досвідом.
Згідно з різними джерелами, близько 10% жінок живуть з післяпологовою депресією рік і більше.
Післяпологова депресія зачіпає жінок з різних країн та різних соціальних верств.
Зазвичай, депресія виникає на 2-8 тижні після пологів, але є дані, що цей стан може розвинутись протягом року після народження дитини.
Такий стан суттєво порушує якість життя матері, заважає в повній мірі піклуватися про себе та свою дитину. Не може сформуватися прив‘язаність матері до дитини, що в певній мірі впливає на розвиток немовляти.

В післяродовий період можуть проявлятися різні психоемоційні порушення:
• Материнська меланхолія;
• Післяродова депресія;
• Післяродовий психоз.

1/ Багато жінок приблизно через 3-4 дні після пологів відчувають "материнську меланхолію" (baby blues) – роздратування, плаксивість, сумний настрій, безпричинну сльозливість, небажання спілкуватися, тощо. Жінки в такому стані потребують доброго ставлення до себе, розуміючого відношення, підтримки. Вони чутливі до неуваги та образ.
Це найбільш вірогідно, можна пояснити різкою зміною у рівні гормонів.

2/ Приблизно, одна жінка з десяти породіль – страждатиме на післяпологову депресію. А суїцид – одна з основних причин смерті серед жінок у післяпологовий період, після таких ускладнень як кровотеча та сепсис. Жінка може вважати себе нездатною бути доброю матір'ю, нездатною виростити дитину.
Немає єдиної причини, яка пояснює, чому саме виникає післяпологова депресія. Важливу роль відіграють фізіологічні та психологічні причини.
Окрім гормональних змін, змін ідентичності (нова відповідальність-материнство), розчарування пологами, важкого фізичного відновлення після народження дитини, генетичної схильності, не можна виключати й психологічні причини: брак сну, тривога, страх за дитину. Зміни у тілі після пологів, втрата звичного контролю над життям – це все може бути тригером для післяпологової депресії.

3/ Післяродовий психоз супроводжується глибокими змінами в свідомості породіллі. Жінки в такому стані не сприймають адекватно реальність. У них порушені процеси сприйняття, мислення. Цей стан, як правило, помічається гінекологами та педіатрами, які призначають консультацію психіатра.

Отож, на що потрібно звернути увагу:
Одним з ефективних інструментів діагностики є Единбурзька шкала післяпологової депресії (EPDS).
Основні симптоми післяпологової депресії: (які тривають щодня, більше двох тижнів та порушують якість життя жінки).
-пригнічений настрій або сильні зміни в настрої;
-сильна плаксивість;
-проблеми з прив'язаністю до дитини;
-небажання спілкуватись з родиною або друзями;
-втрата апетиту або навпаки – жінка їсть набагато більше, ніж раніше;
-неможливість заснути або надмірна сонливість;
-дуже сильна втома;
-втрата інтересу у справах, які раніше приносили задоволення;
-сильна роздратованість або напади злості;
-жінка весь час переживає, що вона недостатньо гарна мати;
-нездатність чітко мислити та приймати рішення;
-сильна тривога, напади паніки;
-думки, які можуть нашкодити дитині та самій жінці;
-суїцидальні думки.

Навіть один з цих симптомів, який є щоденно,більше двох тижнів – привід звернутись до психотерапевта.

Що ж робити, в разі підтвердження таких симптомів:
Вкрай важлива підтримка матері та зміни у стилі її життя.
Нерідко жінка в післяпологовий період потребує підтримки та піклування. А отримує нерозуміння і осуд: «Це нормально, що тобі важко», «Материнство – це важка робота».
Материнство – це робота, але це не повинно щоденно негативно впливати на здоров'я та самопочуття мами. Вона така ж жива людина як і інші, а тому має право на втому. Її ресурси не безмежні.
Саме тому дуже важливо, щоб на самопочуття жінки звертали уваги рідні, зокрема - чоловік. Для жінки важливим є спокійне оточення вдома та людина, на яку можна покластись, якій довіряєш і яка теж знає, що і як робити. Основне, чого потребує жінка — це розуміння і чуйність навколишніх.
Будні у пологовому будинку дуже напружені, тому бажано, щоб до Вас приходив чоловік, родичі чи подруги, попросіть їх про більш часте відвідування, а якщо візити Вас дратують, то обмежте їх.

Раннє лікування депресії важливе, як для матері, так і для дитини.

Що робити?
- Відпочивайте, добре харчуйтесь, займайтесь спортом і підтримуйте зв'язок з навколишнім світом.
- Прислухайтеся до себе і реагуйте на всі свої потреби.
- Якщо є можливість, відпочиньте протягом дня, коли дитина спить.
- Не соромтесь попросити членів сім'ї або друзів допомогти вам доглядати за малюком.

Спробуйте щоб навколо вас постійно знаходилось не менше трьох речей, які вам підіймають настрій. Постільна білизна з веселим малюнком, красива чашка, мила картинка на кухні, приємне до тіла одіяльце, диск з улюбленим фільмом чи музикою. Пам'ятайте: кожна ваша усмішка – мікродоза ліків від чорної туги.
Створіть для себе атмосферу, незайнятою дітьми, у вашому житті повинні бути присутні й інші інтереси та інші люди.
Але і цього недостатньо.

За рекомендаціями ВООЗ та МОЗ України є два шляхи подолання депресії:
1.антидепресанти
2. психотерапія, зокрема когнітивно-поведінкова психотерапія, яку важливо почати відразу з прийомом антидепресантів.

Хочу наголосити, що післяпологова депресія – це серйозне захворювання, з яким можна впоратись лише за допомогою професіоналів.

Марія Хомів, психотерапевт
www.mamusi.org.ua